Premier Club Championships

2016 Hamilton
2015 Wanderers
2014 Wanderers
2013 Hamilton
2012 Hamilton
2011 Merewether Carlton
2010 Merewether Carlton
2009 Merewether Carlton
2008 Merewether Carlton
2007 Merewether Carlton
2006 Merewether Carlton
2005 Merewether Carlton
2004 Wanderers
2003 Wanderers
2002 Wanderers
2001 Wanderers
2000 Wanderers
1999 Maitland
1998 Maitland
1997 Singleton
1996 Merewether Carlton
1995 Singleton
1994 Wanderers
1993 Wanderers
1992 Singleton
1991 Wanderers
1990 Wanderers
1989 Wanderers
1988 University
1987 The Waratahs
1986 University
1985 University
1984 Maitland
1983 Mayfield East
1982 The Waratahs
1981 Wanderers
1980 Hamilton
1979 Merewether Carlton & The Waratahs
1978 Hamilton
1977 Maitland
1976 Merewether Carlton
1975 Hamilton
1974 Merewether Carlton
1973 Merewether Carlton
1972 Merewether Carlton
1971 The Waratahs
1970 The Waratahs
1969 Merewether Carlton
1968 University
1967 Merewether Carlton
1966 Wanderers
1965 University
1964 Wanderers
1963 University
1962 University
1961 University
1960 Wanderers
1959 University
1958 Wanderers
1957 Merewether Carlton
1956 Merewether Carlton
1955 Merewether Carlton
1954 Merewether Carlton
1953 Mayfield East
1952 The Waratahs
1951 The Waratahs
1950 The Waratahs
1949 Mayfield East
1948 Wanderers
1947 Merewether Carlton
1947 Merewether Carlton

First Division Club Championship

2016 n/a- no Hunter Cup
2015 n/a- no Hunter Cup
2014 Singleton
2013 Singleton
2012 Southern Lakes
2011 Southern Lakes
2010 Southern Lakes
2009 Merewether Carlton

Anderson Medal

The Anderson Medal, first awarded in 1949, is presented to the Best & Fairest Player in the NHRU 1st Grade Competition.

The Medal is named after the late Evan James “Tuney” Anderson. Anderson was a pioneer of Rugby in the Newcastle district and was made a Life Member of the NHRU in 1941.

2016 Michael Delore
2015 Nick Davidson
2014 Ben Ham
2013 Pala Palupe
2012 Gareth Ernst
2011 Mark Wade
2010 Va Talaileva
2009 Dan Kevill
Tom Shannon
Mosese Voka
2008 Adam Perkins
2007 Va Talaileva
2006 Ben Peterson
2005 Jamie Lind
2004 Tafadzwa Moyo
Greg Thompson
Blake Patterson
2003 Adam Perkins
2002 Lolo Moho
2001 Todd Henderson
2000 Steve Merrick
1999 Lolo Moho
1998 Bill Ratu
1997 Ian Hore
Tim Ryan
1996 Stacey Sykes
1995 Marty Lisiua
1994 Stewart Jones
1993 Michael Reid
1992 Steve Merrick
1991 Steve Merrick
1990 Steve Merrick
1989 Peter Matthews
1988 Chris McCelland
1987 Darren Forward
1986 Danny Curry
1985 Tim O’Toole
1984 Ken Howard
1983 Gary Considine
1982 Brent Tilse
1981 Gary Consodine
David Bevan
1980 William Wileman
1979 Dominic Vaughan
1978 Mark Engert
1977 Gary Consodine
1976 Bernard Curran
1975 George Little
1974 Ian Gollan
1973 John Trevillian
1972 Mark Engert
1971 Peter MacNamara
1970 Wayne Aoake
1969 Peter Perkins
1968 Peter Miller
1967 Michael Hawkins
1966 Peter Jaques
1965 Donald Faulkner
Peter Jaques
1964 Leslie Cook
1963 Colin Pirie
1962 Charles Doherty
1961 Rupert Wright
1960 Allan Braye
1959 Ken Hughes
1958 Cyril Burke
1957 (Not Awarded)
1956 Frank Clinton
1955 Robert Scott-Murray
1954 Robert Scott-Murray
1953 Phillip Alston
1952 Cyril Burke
1951 Cyril Burke
1950 Cyril Burke
1949 Charles Clarke
Neil Adams

Jack Scott Medal

The Jack Scott Medal is awarded to the best & fairest player in the U20 Colts competition.

2016 Lachlan Milton Merewether Carlton
2015 John Wood Merewether Carlton
2014 John Wood Merewether Carlton
2013 McKenzie Rae Merewether Carlton
2012 James Dyson Hamilton
2011 Matt Ireland Merewether Carlton
2010 Zac Bergholcs The Waratahs
2009 Guy Shepherd Singleton
2008 Guy Shepherd Singleton
2007 Adam Nolan Merewether Carlton
2006 Greg Smith-O’Neil Wanderers
2005 Jack Norton Merewether Carlton
2004 Michael Lee Wanderers
2003 Mitchel Googe
Daniel Kevill
Singleton
Wanderers
2002 Lee Herring Cessnock
2001 Howard Schultz Cessnock
2000    
1999    
1998    
1997 Stephen Moore Army

Cyril Burke Medal

In 1986 The Waratahs presented an award to the NHRU to be given to the Best & Fairest player in 1st Division.

The medal was named after The Waratahs’ Australian half-back who won the Anderson medal on a record four occasions.

2016 Mark Wilkinson Singleton Army
2016 Cameron Young Muswellbrook
2016 Ben Heriot Muswellbrook
2015 Ben Heriot Muswellbrook
2014 Alan Johnson Muswellbrook
2013 Paula Makasimi Singleton
2012 Rowan Newton-Smith Griffins
2011 Luke Kermode Pokolbin
2010 Sean Holmes Southern Lakes
2009 Luke Kermode Pokolbin
2008 John Marco Muswellbrook
2007 John Marco Muswellbrook
2006 John Marco Muswellbrook
2005 Adam Guy Newcastle Welsh
2004 Michael Hickling Muswellbrook
2003 Michael Hickling Muswellbrook
2002 Steve Arvidson
Kurt Picker
Muswellbrook
Southern Lakes
2001 Nathan Goodwin Merewether Carlton
2000    
1999 Grant Stewart Nelson Bay
1998 Stephen Harris
Luke Kermode
Army
Cessnock
1997 Stephen Moore Army
1996 Tim Ryan  
1995 M Sutcliffe  
1994 D Saunders  
1993 Brett Hickman Gloucester
1992 Brett Hickman Gloucester
1991 Scott Jackson  
1990 Shannon Smith Cessnock
1989 Greg Adams Veterans
1988 Greg Adams Veterans
1987 Robert Krs
David Plain
 
1986 James Pulegatoa  

Bert McGregor Medal

The Bert McGregor Medal is awarded to the Best & Fairest player in 2nd Division (C Grade).

2016 Adam Hewitt East Maitland
2015 Solomon Allner Easts
2014 Luke Gibson Wanderers
2013 Adam Flynn Cessnock
2012 Paul Hughes Merewether Carlton
2011 Adam Hewitt
Daniel Kulupach
East Maitland
Hamilton
2010 Adam Hewitt East Maitland
2009 Nathan Goodwin Merewether Carlton
2008 Ben Tremain University
2007 Craig Clark East Maitland
2006 Michael Sager Griffins

Col King Medal

The Col King Medal is awarded to the NHRU Referee of the Year as voted by all Premier clubs.

2016 Des Gilbert
2015 Jarryd Logan
2014 Mark Eades
2013 Rob D’Elboux
2012 Mark Eades
2011 Grant MacNeil
2010 Rob D’Elboux
2009 Mark Eades
2008 Mark Eades
2007 Mark Eades